تبلیغات
گروه مشاوره سرپرستی مدارس جمهوری اسلامی ایران در سوریه و لبنان و اردن - چرا آن قدر که درس می خوانم، نتیجه نمی دهد؟!

چرا آن قدر که درس می خوانم، نتیجه نمی دهد؟!

چرا آن قدر که درس می خوانم، نتیجه نمی دهد؟!

یکی از چیزهایی که قهرمان های ما را خسته می کند و یا برای ادامه مسیر دچار شک و تردید می شوند این است که به قدر تلاش خود نتیجه نمی گیرند و بعضی وقت ها بدتر هم می شود. به عنوان مثال برای آزمون اول خود مقدار کمی درس خوانده بوده و نمره 18آورده ولی برای آزمون بعدی خیلی تلاش کرده ولی نمره اش کمتر شده است و مثلا17شده، ولی باز خسته نشده است و به تلاش ادامه داده ولی در این امتحان هم شاهکار کرده است ونمره 16/5آورده است.  چه کاری انجام دهد؟!جواب حرف های پدر و مادر را چه بدهد؟! به معلم های مدرسه و مشاورشان چه بگوید؟! از همه بدتر هیچ کس باور نمی کند که او این همه درس خوانده باشد و از همه چیز برای این امتحان بریده است. پس چاره چیست؟!
تجربه 22سال کار جدی با دانش آموزان ابتدایی و دبیرستانی و پیش دانشگاهی و .....به من نشان داده است که چنین چیزی واقعیت ندارد.
مطالب زیر را اگر بخوانی متوجه می شوی، فقط با فطرت پاک و گوش جان باید بخوانی نه برای بحث و جدل کردن و توجیه کارهای خود و....
1ـ درس خواندن دیر جواب می دهد.
  چند کار در عالم هست که دیر جواب می دهد، مثل ورزش کردن. این طوری نیست که شما بروی در یک باشگاهی ثبت نام کنی و چند ماه تمرین داشته باشی بعد تیم ملی تو را به همکاری دعوت کند و جالب است که خود شما هم چنین توقعی نداری. یکی دیگر از آن کارها درس خواندن است، دانش آموزی که یک عمر درس نخوانده، تنبلی کرده، مدرسه خوب انتخاب نکرده، سر کلاس به حرف دبیر گوش نکرده، خلاصه نویسی نکرده، تست نزده، اصلا نمی دانسته امتحان  چیست، دو ماه درس خوانده و می خواهد نمره 20بیاورد، چون دوستانش می آوردند!! در فوتبال توقع رفتن به تیم ملی را ندارد و جزو آرزوهایش است، ولی در امتحانات طبیعی تلقی می شود که این هم جای بررسی دارد.
الف:برخی از دبیران با ایجاد هیجان های کاذب در کلاس درس به این بحث دامن می زنند. کلماتی مثل اگر زیر این نمره بگیرید من می روم، هر کسی زیر این درصد بزند خنگ است و....
ب:برخی همکاران مشاور با شناخت ناکافی از دانش آموز و سابقه درس و معدل و دادن وعده های دور از دسترس، داوطلب را دچار توهم توانایی می کنند و او فکر می کند می تواند با دو ماه درس خواندن کل گذشته را جبران کند.
ج:بعضی باورهای غلط اجتماعی مثل گذشته ها گذشته، خواستن، توانستن است و.... اگر گفته اند گذشته ها گذشته برای این است که غصه نخوریم و چیزی که از دست رفته به دست نمی آید، نه به این منظور که فدای سرت و هر کاری کردی اشکالی ندارد... و اگر گفته اند خواستن، توانستن است. چگونه خواستی!! من خیلی دوست دارم پرواز کنم آیا می شود؟! من خیلی دوست دارم در وزنه برداری رکورد رضازاده را جا به جا کنم ولی آیا می شود؟! پس خواستن های معقول ما را به توانستن می رساند نه فقط آرزو کردن و حرف زدن.
جمع بندی اول:به سوابق خود مراجعه کنید، معدل، مدرسه، میزان تلاش دوران تحصیل، درس خواندن در تابستان و... پس درست هدف گذاری کنید. دردها و رنج های راه را تحمل کنید و با صبر و شکیبایی و توکل به خداوند متعال به تلاش خستگی ناپذیر خود ادامه دهید.

2ـ آب در 100درجه می جوشد و تلاش کامل جواب می دهد!!نه هر تلاشی!!
 

فرض کنید یک ظرف بزرگ آب گذاشته اید روی اجاق گاز، هر چه صبر می کنید تا آب به جوش آید، خبری نمی شود. حوصله تان سر می رود و زیر گاز را خاموش می کنید. از آب جوش خبری نیست چون در 70درجه زیر آب را خاموش کرده اید، بار دیگر تصمیم می گیرید و گاز را روشن می کنید این بار هم خبری از آب جوش نیست و چون عجله دارید گاز را خاموش می کنید. این بار آب95درجه شده بود ولی چون شما زمان نداشتید یا حوصله، زیر گاز را خاموش کردید. این داستان درس خواندن شماست. دو هفته می خوانید، خسته می شوید، چند روز استراحت می کنید، سپس وجدان درد می گیرید، دوباره شروع می کنید و مدام کار را رها می کنید. طبیعی است که نتیجه نمی گیرید!! آب فقط در100درجه می جوشد!! نه حتی 99درجه. تلاش شما هم اگر در حد 100 درجه باشد قطعا جواب می دهد و اگر تلاش شما جواب نداده است یعنی 100درجه نیستید!!
سوال:پس من چه کار باید می کردم که نکردم؟!دو هفته است هیچ جا نرفته ام، تلویزیون ندیده ام، میهمانی نرفته ام و مرتب درس خوانده ام چرا جواب نگرفتم؟ ولی دوستم کمتر از من درس خوانده و نمره اش از من 2 نمره و...تا بیشتر شده !!تازه پارسال هم هر چی اشکال داشت از من می پرسید؟! دارم دیوانه می شوم چه کار کنم؟!
جواب:در بیان احساس و سوالت به نکات خوبی اشاره کردی... چه کسی گفته برای موفقیت در درس خواندن باید از همه زندگی بزنی و فقط درس بخونی؟! این خودش اشتباه بزرگی است که خیلی از دانش آموزان، داوطلبانه یا به اصرار پدر و مادر انجام می دهند و جالب است که همه چیز خراب می شود!! انسان یک موجود چند بعدی است و هر چقدر کاریکاتوری رشد کند نتایج کاریکاتوری هم به دست می آورد!! آدمی که امسال فقط درس می خواند، ورزش نمی کند. میهمانی نمی رود، و... قاطی می کند، افسردگی می گیرد، میزان حواس پرتی اش به طور چشم گیری افزایش پیدا می کند و استرس و اضطراب زیادی پیدا می کند.این اشتباه اول!! معنی تمرکز روی هدف این نیست که فقط درس بخوانی بلکه این است که بگویی الان می روم به میهمانی تا ذهنم استراحت کند و درس را بهتر بفهمم، من می روم ورزش چون عقل سالم در بدن سالم است و با یک مقدار ورزش کردن و عرق کردن احساس بهتری خواهم داشت، پس بهتر درسم را می فهمم، معنی تمرکز روی هدف این است که همه کارهایم را به نیت بهتر شدن هدفم انجام می دهم نه غافل از آن!!
مساله دوم شما این است که از این ناراحت نیستی که چرا جواب نگرفته ای. مساله اصلی شما این است که چرا فلانی بهتر شده!! یکی از دلایل بزرگ جواب نگرفتن در آزمون های رقابتی مثل امتحانات و آزمونها، رقبا هستند. تفاوت نقاط قوت و ضعف، انگیزه ها، حسادت و...
شاید دوست شما سال گذشته تصمیم به درس خواندن نداشته و امسال مصمم شده است و شما برعکس. و هزاران دلیل دیگر.
جمع بندی دوم:آزمون ها فقط آزمون دانایی نیست!! آزمون توانایی است. اگر درس را بلد هستی ولی نمی توانی جواب بدهی یعنی توانا نیستی. توانایی مجموعه ای است از عزت نفس، اعتماد به نفس، تسلط به خود، سرعت عمل، تمرکز حواس و... بخشی از توانایی را در مقاله های قبل به شما آموزش داده ایم و بخشی از آن را که مهارت های تست زدن است در مقاله های بعدی خواهید خواند.

3ـ اشتباه تلاش کرده اید!!
 

یکی دیگر از دلایل خراب کردن آزمون، تلاش اشتباهی است. یعنی عدم توجه به سرفصل امتحانات، عدم تمرین تست کافی، تمرین  بدون دقت، عدم تدریس سرفصل آزمون در مدرسه و یکنواختی شیوه مطالعه در همه دروس و یا برنامه ریزی غلط و غفلت از یک درس و توجه به درس های دیگر ، موارد حاشیه سر جلسه امتحان و... نتیجه کلی را خراب کرده است.

4ـ فکر می کنید جواب نگرفته اید!!
 

در صورتی که جواب گرفته اید و خیلی هم خوب است، توقع شما از خودتان زیاد بوده و گرنه خیلی خوب پاسخ داده اید. مثلا دوست داشتی در امتحان ریاضی را 19 بگیرد که اصلا شدنی نبوده است!! و شما 17گرفته ای و این خیلی خوب است چون معدل 19 آورده ای!!
برای همین به جای فکر کردن به نتیجه کلی امتحانات و آزمون به نتایج تک تک دروس کار داشته باشید، نه همه آنها. نتیجه کلی آزمون بعد از گذشت زمان خوب می شود نه الان(مشکل تجزیه و ترکیب که بعد توضیح می دهیم).
جمع بندی سوم:تلاش+توقع=فاجعه!!این قانون را هم بعدا توضیح می دهیم.
نکته آخر:
هشدار به دانش آموزان:امتحانات ترم اول نزدیک است. به قصد امتحان نهایی و معدل 20درس بخوانید. امتحانات تشریحی ترم اول فوق العاده مهم است و به بهانه کار تستی خودتان را از این فرصتها محروم نکنید.
موفق باشید و سربلند.
موضوع: دانش آموزان،
[ سه شنبه 3 آذر 1394 ] [ 07:50 ب.ظ ] [ حسن بقایی ]
ابزار رایگان وبلاگ

ابزار وبلاگ

کد جمله های دکتر شریعتی